• Home
  • Polskie modernizacje. Historia zmagań o lepsze jutro

Polskie modernizacje. Historia zmagań o lepsze jutro

9 października 2017 Piotr Koryś Media < 1 min

– Pojawia się optymizm, realizują się marzenia przedstawicieli elit, którzy mówią, że Polsce potrzebna jest nowoczesność, że Polska powinna się stać jak Francja czy Wielka Brytania – charakteryzuje okresy modernizacji dr Piotr Koryś.

Wielokrotnie jednak polskie wysiłki modernizacyjne Polski zostają przerwane. – Przychodzi wojna, która dewastuje kraj. Jesteśmy położeni między Rosją a Niemcami, co zwłaszcza w pierwszej połowie XX wieku nie było szczęśliwym położeniem – podkreśla gość Dariusza Bugalskiego.

Jednak nie wszystkie polskie modernizacje kończą się bez sukcesu ze względu konfliktów. – Drugi problem jest taki, że dochodzimy do pewnego momentu, do jakiego doszła w 1975 roku ekipa polityczna i gospodarcza Edwarda Gierka i nagle się okazuje, że krok dalej trudno zrobić, jeśli chodzi o doganianie Zachodu. Dzieje się tak zazwyczaj przy osiągnięciu 40 procent PKB per capita Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia dr Piotr Koryś.

Co sprawiło, że krajom takim jak Szwecja czy Japonia, udało się przeprowadzić udane, dające stałe przemiany modernizacyjne? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Posłuchaj teraz
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr Piotr Koryś, historyk gospodarki i ekonomista (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 9.10.2017
Godzina emisji: 21.08

Źródło: Polskie Radio. Posłuchaj audycji…