• Home
  • Gospodarowanie odpadami może być bardziej efektywne

Gospodarowanie odpadami może być bardziej efektywne

7 grudnia 2016 Tomasz Styś Media < 1 min

W raporcie „System gospodarowania odpadami opakowaniowymi w Polsce. Perspektywa zamknięcia obiegu” przeanalizowano kluczowe elementy systemu gospodarki odpadami pod kątem ich efektywności, przejrzystości i trwałości. O wnioskach mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Styś z Instytutu Sobieskiego, współautor raportu.

Jak podkreślał Tomasz Styś, Polska jest krajem cywilizacyjnego sukcesu, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami. Jest jednak kilka kłopotów. – Nie mamy czasu, by organicznie ten system się rozwijał, bo gonią nas poziomy unijne. Musimy rozwiązywać problemy które już mamy, a z drugiej strony transformować gospodarkę odpadami na obieg zamknięty – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Dodał, że stan wyjściowy jest dobry: Polska osiąga poziomy unijne. Spadła jednak dynamika wzrostu, w porównaniu do ubiegłego roku. – Wchodzimy w taki okres, że poziomy recyklingu będą musiały rosnąć rok do roku o 10 proc., bo jeśli nie, państwo będzie płaciło kary. Mamy zastój i potrzebujemy jakiegoś impulsu – mówił Styś.

Gość wyjaśniał, że gospodarka w obiegu zamkniętym, to nie tylko kwestia odpadów, ale również projektowanie produkcji oraz produktów tak, by nie skracać sztucznie ich cykli życia. Wskazywał, że na świecie wyczerpują się surowce pierwotne, potrzebne do funkcjonowania gospodarki. – A można je jako surowce wtórne, przy okazji zmiany mechanizmów, w skuteczniejszy sposób „wyciągać” ze śmieci.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Źródło: Polskie Radio 24. Posłuchaj audycji…