• Home
  • Piramida Finansowa zagrożeniem dla demokracji

Piramida Finansowa zagrożeniem dla demokracji

7 maja 2013 Grzegorz Pytel Media < 1 min

Grzegorz Pytel specjalista ds. oceny ryzyka rynkowego z brytyjskiej partii konserwatywnej, przedstawia budowę „światowej piramidy finansowej”

Ekspert Instytutu Sobieskiego objaśnia jak środowiska globalnych finansów uzależniają polityków, determinując władze do podejmowania określonych działań lub zaniechania ich. Wskazuje na silne powiązania, które w świetle prawa nie są zabronione.

Uzależnienie polityków jest dość proste. Obserwujemy na każdym rynku politycznym tzw. „drzwi obrotowe” pomiędzy wyższym światem polityki i wyższym światem biznesu. Można powiedzieć, że jest to forma „legalnej korupcji” ale jednak korupcji przeżerającej tkankę demokratycznego społeczeństwa– opisuje Grzegorz Pytel.

Genezę tworzenia globalnych piramid finansowych, trudno jest określić w czasie ale można ją zdefiniować jako okres w którym banki zaczęły udzielać większych kredytów niż mogły sobie pozwolić ze względu na ilość posiadanych środków depozytowych.

Bank przyjmujący depozyt, zatrzymywał rezerwę cząstkową i jedynie część środków wprowadzał w obieg. Od około drugiej połowy lat 90-tych, mogliśmy zaobserwować trend polegający na udzielaniu przez banki większych pożyczek niż posiadały depozytów. Mechanizm polegał na  zastępowaniu rezerw papierami, które jak dziś wiemy okazały się zupełnie bezwartościowe na rynkach, przy jednoczesnym wpuszczaniu rezerw cząstkowych  w obieg-tłumaczy ekspert Instytutu Sobieskiego.

Źródło: Radio Wnet. Posłuchaj audycji…