• Home
  • Powołanie Ministra Grabowskiego

Powołanie Ministra Grabowskiego

20 listopada 2013 Tomasz Chmal Media 2 min

Dobrze oceniam dotychczasowe działania ministra Grabowskiego – w ministerstwie finansów odpowiadał za kwestie wydobycia węglowodorów. Myślę, że z punktu widzenia branży to jest ten partner, który słuchał przemysłu, chciał rozmawiać. To był rzeczywisty dialog, nie monolog. Grabowski jest właściwą osobą, żeby przyjrzeć się kwestiom węglowodorowym.

Myślę, że teraz będziemy więcej mówić o cyfrach w kontekście węglowodorów i o tym, że najpierw musimy pieniądze zarobić, a potem wydawać. Projekt ustawy węglowodorowej był trochę postawiony na głowie. Rozpoczynaliśmy dyskusję od funduszu pokoleń, doszliśmy do funduszu rezerwy demograficznej. Powołaliśmy NOKE, jako instytucję, które starszy inwestorów swoją trudną do zdefiniowania rolą. Z tego punktu widzenia myślę, że lepiej mówić o konkretnych projektach do zrobienia i ekonomista jest w tym środowisku bardzo pożądany.

Minister Korolec pozostaje członkiem rządu. Po drugie jest odpowiedzialny za politykę klimatyczną. Absolutnie nie powinno to w jakikolwiek sposób być traktowane jako niewłaściwy ruch. Premier jasno powiedział, że łupki są dla niego ważne, trzeba je rozwijać i trzeba osiągnąć nowe porozumienie z branżą. Moim zdaniem bez zawarcia takiego porozumienia nie ma dalszej możliwości kontynuowania tego projektu. Myślę, ze minister Grabowski będzie w stanie to zrobić. Ostatnio zajmował się m.in. przygotowaniem projektu ustawy o opodatkowaniu wydobycia ropy i gazu. Z tego zadania wywiązał się bardzo dobrze, co, jak sądzę, było jedną z podstawowych przyczyn powołania go na ministra środowiska

Grabowski w projekcie tej ustawy nie tylko zadbał o interesy państwa, ale też tak przeprowadził dialog z firmami poszukującymi w Polsce gazu z łupków, że te nie miały większych uwag do obciążenia ich w przyszłości nowymi rodzajami podatków od wydobycia. Co więcej, to za jego sprawą datę ich wprowadzenia przesunięto na 2020 r.

Minister Grabowski dał się poznać jako osoba, która słucha opinii innych i, co najważniejsze, chce rozmawiać. To daje szanse, że zostaną wypracowane najlepsze możliwe rozwiązania i w konsekwencji nastąpi przyśpieszanie poszukiwań w skałach łupkowych.

Źródła: PAP. Czytaj dalej…, Rzeczpospolita. Czytaj dalej…