Dlaczego narody przegrywają?

21 listopada 2014 Zespół IS Wydarzenie < 1 min

19 listopada (środa) w siedzibie Instytutu Sobieskiego, ul. Nowy Świat 27 lok. 1 odbyła się debata Instytut Sobieskiego „Dlaczego narody przegrywają?”.

Debata połączona była z promocją książki Darona Acemoglu i Jamesa A. Robinsona „Dlaczego narody przegrywają?”. Instytut Sobieskiego jest Patronem Merytorycznym tej publikacji, wydanej przez Zysk i S-ka. Słowo wstępne o książce wygłosił dr Tadeusz Zysk – Prezes Wydawnictwa Zysk i Spółka.

Dlaczego niektóre społeczeństwa są bogate, a inne cierpią z powodu ubóstwa i głodu? Co o tym decyduje? Położenie geograficzne, kultura, warunki klimatyczne? A może niewiedza, jak uprawiać politykę? Autorzy książki, wybitni wykładowcy akademiccy,  odpowiadają na pytania trapiące specjalistów od stuleci. Pokazują też wagę wzajemnego oddziaływania włączających instytucji politycznych i gospodarczych. „Dlaczego narody przegrywają” to książka, która zupełnie zmieni nasze rozumienie zachodzących w świecie procesów.

 
Panelistami w dyskusji byli:
dr Maciej Bukowski – Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych
Paweł Dobrowolski – Warsaw Enterprise Institute
dr Adam Leszczyński – Krytyka Polityczna
Debatę poprowadził dr Piotr Koryś, ekspert IS w obszarze gospodarki.
 

Paneliści odpowiedzieli m.in. na pytania:

– Czy Polska będzie w przyszłości wśród narodów wygrywających? Jakie instytucje mogą nam ciążyć, a jakie pomagać?

– Czy Unia Europejska i jej instytucje mogą Polsce pomóc w odniesieniu sukcesu ? Czy jednak są one balastem, sprawiającym, że Polska (i UE) zaliczać się będą do przegranych?

– Jakie implikacje na współczesną Polskę oraz sytuację w przyszłości ma dziedzictwo zaborów?