• Home
  • Czy jesteśmy przygotowani do walki ze skutkami zmian klimatu?

Czy jesteśmy przygotowani do walki ze skutkami zmian klimatu?

8 listopada 2017 prof. Piotr Tryjanowski Media < 1 min

Czy pamiętają Państwo jeszcze, jak wygląda zima? Nie taka, jaką mamy teraz, tylko prawdziwa, z dużą ilością śniegu i ujemnymi temperaturami przez dwa miesiące.

Skutków zmian klimatycznych doświadczamy już od lat, ale w ostatnich czasach częstotliwość występowania różnych katastrof naturalnych i ekstremalnych zjawisk pogodowych znacząco się zwiększyła.

Prof. Zbigniew Karaczun mówił o prawdopodobnych scenariuszach na przyszłość. – W modelach matematycznych, które prognozują, jak będzie wyglądała przyszłość, są oczywiście błędy. Za dużo jest w nich zmiennych i niewiadomych. Jednak z pewnością wskazują one jedno: wzrośnie liczba ekstremalnych wydarzeń pogodowych. Zmiany te będą miały bardzo poważne skutki dla nas i środowiska naturalnego – informuje.

– Potrzebne są duże nakłady pieniężne, aby globalnie i na dużą skalę oszczędzać energię i ograniczać emisję CO2. Równie istotne jest to, co robi każdy z nas z osobna. Musimy inwestować w nowoczesne systemy grzewcze, prawidłowo korzystać z energii w domu, wybierać odpowiednie środki transportu – dodaje dr inż. Krystian Szczepański.

Jak zmiany klimatu oceniali nasi eksperci? Co proponowali słuchacze? Odpowiedzi na m.in. te pytania znajdą Państwo w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr inż. Krystian Szczepański (dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska –Państwowego Instytutu Badawczego), Marek Jankowiak (rzecznik Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy), Radosław Gawlik (prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA), prof. Zbigniew Karaczun (sozolog, ekspert Koalicji Klimatycznej), Piotr Tryjanowski (ekspert w Instytucie Sobieskiego), Sławomir Brzózek (prezes zarządu Fundacji „Nasza Ziemia”)
Data emisji: 8.11.2017
Godzina emisji: 12.07

Źródło: Polskie Radio. Posłuchaj audycji…