• Home
  • Prognoza na 2019: Europa

Prognoza na 2019: Europa

8 stycznia 2019 prof. Tomasz G. Grosse Komentarz 2 min

Po pierwsze, istnieje duże prawdopodobieństwo twardego brexitu, czyli bez ratyfikowania tej umowy przez parlament Brytyjski, która została wynegocjowana miedzy UE i UK przez premier May. Myślę też, że pani premier straci urząd w 2019 roku, prawdopodobnie dlatego, ze parlament brytyjski nie ratyfikuje umowy z UE, a zmiana premiera stwarza jedyną szansę na kolejną próbę zmiany tej umowy przez stronę brytyjską, jak również uzasadnienie prośby Londynu do UE o wydłużenie dwuletniego okresu przejściowego (kończącego się w marcu 2019 roku). Twardy brexit nie okaże się przy tym tak wielkim problemem dla Brytyjczyków jak się ogólnie sądzi, w tym również w wymiarze gospodarczym.

Po drugie, uważam, że czeka nas powrót kryzysu w Europie, który boleśnie dotknie zwłaszcza gospodarki Europy Południowej, m.in. Włochy i Grecję. Ten kryzys jest zapowiadany przez wielu ekonomistów, a strefa euro nie jest niestety dobrze nań przygotowana. Wspólna waluta stanowi w dalszym ciągu jedno z największych systemowych zagrożeń dla UE w nadchodzącej przyszłości.

Po trzecie, uważam, że 2019 rok przyniesie zaognienie wojny handlowej USA z Chinami oraz USA z UE, co dodatkowo uderzy w gospodarkę strefy euro.

PRZECZYTAJ TEŻ  Co nowego dla Polski, co nowego dla Europy?

Po czwarte, sądzę, że czeka nas niestety (wcześniej lub później) powrót kryzysu migracyjnego. Zarówno na kierunku hiszpańskim (czyli z Afryki), ale możliwe jest także odnowienie naporu imigrantów napływających z Turcji. Uważam bowiem, ze relacje UE z Turcją ulegną w 2019 roku ponownie pogorszeniu. Wyzwania migracyjne stanowią kolejne zagrożenie systemowe dla Europy, z którym póki co kompletnie nie potrafią sobie poradzić elity Europy Zachodniej.

Po piąte, Francuzi i Niemcy będą starali się ratować chwiejącą się integrację europejską poprzez intensyfikację działań w kierunku wzmocnienia europejskiej polityki obronnej.