Mózg polityczny – ile jest polityki we współczesnej polityce?

19 października 2014 Zespół IS Wydarzenie 2 min

Instytut Sobieskiego zaprasza na debatę pt. „Mózg polityczny – ile jest polityki we współczesnej polityce?”, która odbędzie się 28 października 2014r. (wtorek) w siedzibie Instytutu Sobieskiego, ul. Nowy Świat 27 lok. 1. Początek debaty zaplanowany jest na godz. 18.00.


 

Debata połączona jest z promocją książki Drew Westena Mózg polityczny. Instytut Sobieskiego jest Patronem Merytorycznym tej publikacji, wydanej przez Zysk i S-ka.

large_978-83-7785-277-4Mózg polityczny to przełomowa analiza roli emocji w życiu politycznym. Autor stawia pytania rzadko zadawane przez komentatorów politycznych czy politologów: W jaki sposób kandydaci na urzędy publiczne prowadziliby swoje kampanie, gdyby kierowali się tym, jak naprawdę działają umysły i mózgi wyborców? Jak formułowaliby hasła i obietnice wyborcze, gdyby wiedzieli, co i jak ludzie mówią, robią i czują?

Ze współczesnych badań neurobiologicznych, w tym badań rezonansem magnetycznym przeprowadzonych przez zespół naukowców pod kierunkiem Westena wynika, że w wyborze polityków nie jesteśmy racjonalni. Nie analizujemy programów i obietnic wyborczych, tylko kierujemy się emocjami i dajemy się uwieść zagrywkom speców od public relations. Pragnienia, strach i wyznawane wartości to trzy główne motywy podejmowania decyzji politycznych, a dla każdego z nich kluczową rolę odgrywają emocje. Jeśli ktoś tego nie zrozumie – podkreśla Westen – przegra wybory.

Panelistami w dyskusji będą:

dr Bartłomiej Biskup, politolog, Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego

dr Tomasz Żukowski, Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego

Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego, filozof.

Dyskusję poprowadzi Leszek Skiba – ekspert w obszarze ekonomii politycznej Instytutu Sobieskiego, Przewodniczący Rady IS.

Paneliści odpowiedzą m.in. na pytania:

♦ Ile jest polityki we współczesnej polityce? Czy współczesne spory polityczne w rozwiniętych demokracjach to tylko kwestia emocji i dobrego zbudowania narracji? Czy jest miejsce na „coś jeszcze” – program, merytoryczne treści?
♦ Dlaczego komunikowanie polityczne w coraz większym stopniu dotyczy „narracji”? Czy abstrakcyjne ideologie na zawsze odeszły w przeszłość?
♦ Czy przyszłością polityki jest profesjonalizacja zaplecza? Czy będzie jak z piłką nożną, gdzie za współczesnymi najlepszymi piłkarzami stoi grono specjalistów, wyszukane programy analizy komputerowej i starania o poprawę każdego detalu? Innymi słowy, koniec ze sztuką, czyste rzemiosło?

Więcej informacji o książce dostępnych jest na stronie wydawnictwa.

————-

Lokal przy ul. Nowy Świat 27 jest wykorzystywany na cele edukacyjne przez Fundację Instytut Sobieskiego dzięki pomocy m. st. Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.