• Home
  • Spotkanie z Ambasadorem Portugalii

Spotkanie z Ambasadorem Portugalii

23 maja 2025 Zespół IS News 2 min

W dniu 22 maja, w Instytucie Sobieskiego, odbyło się spotkanie z Ambasadorem Portugalii, JE Mário Rui dos Santos Miranda Duarte. W jego trakcie omówiono kluczowe kwestie dotyczące polityki europejskiej, współpracy bilateralnej, migracji, energetyki oraz relacji gospodarczych w ramach Unii Europejskiej.

Ambasador podkreślił, że Portugalia cieszy się obecnie stabilną sytuacją polityczną, sprzyjającą
gospodarce i inwestycjom. Ostatnie wyniki wyborów z 18 maja br. nie zmieniły kursu polityki i choć do władzy doszedł centroprawicowy, mniejszościowy rząd to nie przewiduje się istotnych zmian w portugalskiej polityce na forum UE. Ambasador wyraził przekonanie, że nowy układ sił wzmocni nowy rząd, który pozostanie zaangażowany we wspieranie Ukrainy.

Ambasador zaznaczył, że Portugalia – kraj o długiej historii migracyjnej – postrzega migrantów
jako ważny element rynku pracy i systemu zabezpieczeń społecznych. Nawet partie prawicowe
wskazują na potrzebę doprecyzowania regulacji prawnych, a nie zamykania granic.

W obliczu rosnącej fragmentaryzacji sceny politycznej UE, Portugalia pozostaje zwolennikiem
dalszej integracji europejskiej. Ambasador podkreślił, że Polska ma potencjał, by odgrywać istotną
rolę w kształtowaniu przyszłości Unii. Odnosząc się do debat na temat reformy traktatowej, wyraził
jednak przekonanie, że otwieranie traktatów w obecnych uwarunkowaniach mogłoby jedynie
utrudnić osiągnięcie konsensusu.

Ambasador zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój umiędzynarodowienia portugalskiego szkolnictwa wyższego – około 60% studentów w Lizbonie stanowią obcokrajowcy. Zaznaczył, że otwartość edukacyjna przynosi pozytywne efekty dla rozwoju kraju.

Ambasador wyraził uznanie dla polskich działań zmierzających do odchodzenia od węgla, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz rozważania energetyki jądrowej. Wskazał, że Portugalia osiągnęła już ok. 60% udziału OZE w miksie energetycznym, co jest wynikiem zarówno inwestycji, jak i korzystnych warunków geograficznych. Podkreślił również istotną współpracę energetyczną między Portugalią a Hiszpanią. Zwrócił uwagę na istniejące bariery dla wspólnych europejskich projektów energetycznych. Jego zdaniem każdy kraj powinien podążać własną drogą transformacji energetycznej, dopasowaną do lokalnych warunków.

W odniesieniu do potencjalnej umowy o wolnym handlu między UE a krajami Ameryki Południowej, ambasador podkreślił jej znaczenie dla Portugalii, zarówno w wymiarze politycznym, jak i gospodarczym. Zasugerował również konieczność powołania grup roboczych, które przeanalizowałyby potencjalne skutki gospodarcze takiej umowy dla Polski.

×