Stacja Muranów

11 marca 2013 Zespół IS Wydarzenie 2 min

Instytut Sobieskiego zaprasza na spotkanie z

Beatą Chomątowską autorką książki pt.

Stacja Muranów

 

„Stacja Muranów” Beaty Chomątowskiej to książka-kłącze, wyrastająca z gruzów dawnej warszawskiej Dzielnicy Północnej. Są w Polsce liczne miasta, których mieszkańcy nie mają nic wspólnego z przedwojennymi lokatorami swoich domów, ale nie ma chyba drugiego takiego miejsca jak Muranów, gdzie znikła niemal zupełnie cała substancja budowlana i niemal cała substancja ludzka, a na gruzach zbudowano nowe miasto-utopię. Autorka poprzez losy kilkudziesięciu bohaterów – z którymi rozmawiała i o których pytała – pisze miejską historię pamięci, a bardziej może zapomnienia, zamiatania pod dywan tragicznej historii. Wielki reportaż, w którym źródła historyczne przeplatają się z migawkami z codzienności, a powstanie w getcie warszawskim odbija się na forach internetowych.

 

W rozmowie z gościem udział wezmą:

Varsavianista i historyk sztuki Jarosław Zieliński

Architekt, ekspert IS Jan Strumiłło

 
Spotkanie odbędzie się 18 marca, o godz. 19.00 w siedzibie Instytutu Sobieskiego przy ul. Nowy Świat 27/1 w Warszawie.
 

Beata Chomątowska – dziennikarka działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”, wcześniej pracowała m.in. w „Pulsie Biznesu” i krakowskim „Dzienniku Polskim”. Krakowianka (z pochodzenia), zameldowana na Muranowie. Założycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Stacja Muranów” i autorka wydanej w 2012 r. książki pt. Stacja Muranów.

Jarosław Zieliński – varsavianista i historyk architektury, autor wielu publikacji dotyczących dziejów zabudowy miasta m.in. Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy (dotychczas ukazało się 11 tomów). Autor monografii warszawskich ulic, a także dzielnic np. Bielany – przewodnik historyczno-sentymentalny oraz popularnych ilustrowanych wydawnictw o Warszawie.

Jan Strumiłło – absolwent, a obecnie doktorant na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, ukończył także studia podyplomowe Master of Advanced Study w Federalnym Instytucie Technologii ETH w Zurichu. Ekspert IS w dziedzinie miasta i transportu. Prowadzi działalność jako niezależny architekt.

 

Serdecznie zapraszamy!

Zespół IS

Lokal przy ul. Nowy Świat 27 jest wykorzystywany na cele edukacyjne przez Fundację Instytut Sobieskiego dzięki pomocy m.st. Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

×