• Home
  • Opowiedz, co widzę za oknem…

Opowiedz, co widzę za oknem…

16 listopada 2012 dr Michał Beim Sobieski w mediach < 1

Upowszechnienie się osobistej elektroniki , zwłaszcza smartfonów daje kolei dużą przewagę konkurencyjną nad samochodem. Nie chodzi tu tylko o wyszukiwarki połączeń, ale o umilanie czasu podróży.

Choć jak grzyby po deszczu wyrastają mury z ekranów akustycznych wzdłuż linii kolejowych, to jednak na wielu odcinkach wciąż można podziwiać krajobrazy czy zabytki z okien pociągu. Aby zaspokoić ciekawość i dowiedzieć się czegoś więcej o mijanych miejscach, trzeba było do niedawna zapoznać się wcześniej z przewodnikami czy książkami historycznymi o obiektach na trasie przejazdu. Wymagało to także wytężonej uwagi w celu dostrzeżenia obiektów, z którego historią się zapoznało. Nowe technologie, zwłaszcza smartfony pozwalają poszerzać swą wiedzę o otaczających nas widokach przy minimum wysiłku. Umożliwiają to przewodniki audio, zwane z angielska również audioguides.

Początki w Schwarzwaldzie

Pierwszą trasą, na której zdecydowano się zastosować aplikację przewodnika audio, była trasa Kolei Schwarzwaldzkiej (Schwarzwaldbahn), będąca jedną z najciekawszych tras kolejowych w Niemczech. Nastąpiło to w czerwcu 2011 r. Przewodnik audio Schwarzwaldbahn obejmuje zasięgiem nie tylko historyczną trasę kolei, ale całą trasę ekspresów regionalnych oraz pociągów Interregio- -Express uruchamianych przez DB Regio pod marką Schwarzwaldbahn. Pociągi RE i IRE łączą Karlsruhe z Kreutzlingen leżącym już w Szwajcarii. Audycje prezentują historię mijanych miejscowości. Dodatkowo można się zapoznać z historią budowy Kolei Schwarzwaldzkiej oraz poznać sylwetkę Roberta Gerwiga – głównego inżyniera budowy. Podróżni mogą wysłuchać informacji o zmianach w technice kolejowej stosowanej na tej trasie. Nagrania dostępne są w trzech językach: niemieckim, angielskim i francuskim.

Źródło: Kurier Kolejowy. Czytaj dalej…

×