• Home
  • Do budżetu trafia coraz mniej pieniędzy z VAT

Do budżetu trafia coraz mniej pieniędzy z VAT

30 lipca 2012 Maciej Rapkiewicz Media < 1 min

Na koniec czerwca deficyt tegorocznego budżetu wyniósł blisko 21 mld zł, czyli 59,8% wysokości zaplanowanej w ustawie budżetowej na 2012 r. – wynika ze wstępnych danych dotyczących wykonania budżetu państwa, opublikowanych niedawno przez Ministerstwo Finansów. Niepokoić może spadająca dynamika wpływów z podatku VAT.

– Wysokość deficytu po pierwszym półroczu br. jest blisko 10 mld zł niższa niż zakładana w harmonogramie dochodów i wydatków budżetu państwa na koniec czerwca. Zgodnie z harmonogramem, deficyt budżetu po upływie połowy roku 2012 miał przekraczać 30,8 mld zł – tłumaczy Maciej Rapkiewicz z Instytutu Sobieskiego.
Wyraźnie lepszy od przewidywanego wynik jest efektem przede wszystkim przekazania do budżetu zysku NBP (przeszło 8 mld zł), wypracowanego w 2011 r.
W ubiegłym roku wpływy z podatku VAT wyniosły 43,5% ogółu dochodów budżetowych. W tym roku mają wynieść ok. 132 mld zł, czyli o 11 mld zł więcej niż w 2011 r. Po pierwszym półroczu wpływy z VAT okazały się nominalnie niższe – pomimo inflacji przekraczającej 4% – od przewidywań i wyniosły ok. 45,5% wysokości planowanej na cały rok (w 2011 r. – 50,9%).

Nienajlepiej wygląda także dynamika wpływów z VAT. W czerwcu wyniosły blisko 8,45 mld zł, czyli nieznacznie mniej niż w maju. W porównaniu do czerwca 2011 r. dochody z VAT były jednak niższe aż o 1 mld zł.
– Jeżeli dochody z podatku od towarów i usług będą niższe niż w roku ubiegłym, to do zamknięcia budżetu założonym w ustawie deficytem, może brakować kilku miliardów złotych. A wzrostowi dochodów sprzyjać nie będzie zakładane w drugim półroczu spowolnienie gospodarcze – prognozuje Rapkiewicz.

Źródło: Podatki.biz. Czytaj dalej…