Polskie modernizacje. Historia zmagań o lepsze jutro

9 października 2017 Piotr Koryś Media 1

– Pojawia się optymizm, realizują się marzenia przedstawicieli elit, którzy mówią, że Polsce potrzebna jest nowoczesność, że Polska powinna się stać jak Francja czy Wielka Brytania – charakteryzuje okresy modernizacji dr Piotr Koryś.

Wielokrotnie jednak polskie wysiłki modernizacyjne Polski zostają przerwane. – Przychodzi wojna, która dewastuje kraj. Jesteśmy położeni między Rosją a Niemcami, co zwłaszcza w pierwszej połowie XX wieku nie było szczęśliwym położeniem – podkreśla gość Dariusza Bugalskiego.

Jednak nie wszystkie polskie modernizacje kończą się bez sukcesu ze względu konfliktów. – Drugi problem jest taki, że dochodzimy do pewnego momentu, do jakiego doszła w 1975 roku ekipa polityczna i gospodarcza Edwarda Gierka i nagle się okazuje, że krok dalej trudno zrobić, jeśli chodzi o doganianie Zachodu. Dzieje się tak zazwyczaj przy osiągnięciu 40 procent PKB per capita Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia dr Piotr Koryś.

PRZECZYTAJ TEŻ  Polacy ratują brytyjską gospodarkę

Co sprawiło, że krajom takim jak Szwecja czy Japonia, udało się przeprowadzić udane, dające stałe przemiany modernizacyjne? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Posłuchaj teraz
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr Piotr Koryś, historyk gospodarki i ekonomista (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 9.10.2017
Godzina emisji: 21.08

Źródło: Polskie Radio. Posłuchaj audycji…