Relacja: Planowanie przestrzenne w Polsce – system czy chaos?

25 lutego 2014 Zespół IS Wydarzenie < 1 min

Zapraszamy do obejrzenia relacji z debaty „Planowanie przestrzenne w Polsce – system czy chaos?” Spotkanie odbyło się 18 lutego 2014 w siedzibie Instytutu Sobieskiego przy ul. Nowy Świat 27 w Warszawie.

Tuż przed wojną Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie. Wiele krajów brało z nas przykład. Po wojnie jednak system został scentralizowany i odszedł w zapomnienie. Dziś już nikt nie planuje ani centralnie ani przestrzennie. Panuje u nas jeden wielki chaos. Dlaczego tak jest? Czy są szanse na poprawę?

Na te i inne pytania odpowiadali zaproszeni goście:
Filip Springer – reporter i fotograf, autor książek, w tym opublikowanej niedawno pozycji „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” poświęconej ładowi przestrzennemu w Polsce. Finalista Nagrody Literackiej Nike 2012 i laureat trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego.

dr Michał Beim – ekspert Instytutu Sobieskiego, adiunkt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, zajmujący się naukowo problematyką transportu miejskiego i regionalnego oraz planowaniem przestrzennym. Autor lub współautor blisko 50 publikacji naukowych, a także kilkunastu komentarzy w prasie codziennej — m.in. na łamach „Dziennika-Gazety Prawnej” „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”.

Dyskusję moderował Paweł Szałamacha (ekspert i Członek Rady IS)
Zapraszamy do oglądania!